2013. január 15., kedd

2013. JANUÁR

Az új esztendőt terveink szerint belső felkészüléssel és a gimnazista önkéntesek toborzásával kezdtük meg.

Részletek hamarosan... 

Sohaország kalandjáték - a Kommandó utolsó bevetése az évben

2012. december

Karácsonyi mókaként egyszerű kis kalandjátékot szerveztünk december 22-én a Gyárvárosi közösségi terünkbe a MIKII (Menedék Ifjúsági Klub és Információs Iroda) - be járó gyerkőcöknek.
A résztvevőknek Pán Pétert kellett megmenteniük három tündér segítségével:)


BOLDOG KARÁCSONYT MINDENKINEK!


Élmény Kommandó időterv 2013.



I. Tervezés és előkészítés - 2013 január - február
Ebben az időszakban zajlik a szervezetünkben tevékenykedő önkéntesek felkészülése a projektre. Az Élmény Kommandó leendő tagjai egy belső outdoor-tréner képzésen vesznek részt, ahol megismerik gyakorlati tanulás révén használható módszertani eszközöket és technikákat sajátítanak el.
Ezzel párhuzamosan megkezdjük a kapcsolatfelvételt a középiskolákkal és a hátrányos helyzetű célterületek intézményeivel, vázolva nekik a programunkat és a tervezett foglalkozások tartalmát. A középiskolás diákokat néhány interaktív előadás keretén belül megismertetjük a szervezetünkkel, céljainkkal és terveinkkel. Három középiskolával kívánunk együtt dolgozni, márciustól júniusig havonta egy iskolában tartanak ismertetőket a szervezetünkben részt vevő munkatársak a projektről, a végezni kívánt tevékenységekről. Így találjuk meg az érdeklődő, bevonható osztályokat, embereket.
Felkeressük a rászoruló intézményeket, ahova az Élmény Kommandó foglalkozásait kívánjuk eljuttatni, felmérve az igényeiket és a szükségleteiket.

II. Bevetés: 2013 március - december.
 1. március-június
Első lépésben a bevonódott fiatalok tréningeken vesznek részt, ahol megkezdődnek az érzékenyítő foglalkozások (pl. Szociopoly, ahol kipróbálhatják, mire is elég a  segélyből, családi pótlékból, GYES-ből, alkalmi munkából szerezhető, tartósan munka nélkül élők jövedelme).
Lehetőségük lesz részletesebben bevonódni az Élmény Kommandó tevékenységeibe. Ismertetjük a bevonzott fiatalokkal az intézményeket, akiket a programokkal meglátogatunk. Második lépésként közösen meglátogatják az intézményeket, személyesen találkozhatnak és beszélhetnek az intézmények képviselőivel, így tiszta, közeli képet kapnak a programunk célcsoportjáról és életkörülményeikről.
Miután megismerték a célcsoportot, harmadik fázisban, a bevonzott középiskolások és az Élmény Kommandó csapata együttműködve, közösen alkotják meg a programokat, amiket az Élmény Kommandó eljuttat a hátrányos helyzetű gyerekekhez. A bevonzott fiataloknak lehetőséget adunk saját elképzeléseik megvalósítására, ötleteik kibontakoztatására.
A tréningek, találkozások, csapatépítő foglalkozások és előadások helyszíne a pécsi Menedék, szervezetünk központja, valamint az outdoor-tréningek helyszíne és egyéb csapatépítő tevékenységek különböző külső helyszeneken zajlanak majd.
2. Nyári bevetés – június-augusztus
A nyáron minden hónapban kiemelt Élmény Kommandó állomásokat valósítunk meg a célterületeken. Így ösztönözve nyáron is aktivitásra és bevonódásra a fiatalokat. Hiszen a hátrányos helyzetű gyermekeknek az év ezen időszaka a legingerszegényebb.

Az Élmény Kommandó által tervezett foglalkozások, a kitelepülések programjai:
- falfestés az iskolákban
- játszóterek, közösségi terek felújítása, ahol az önkénteseink közösen megtervezik a csinosítást, amit együtt megvalósítanak
- filmkészítés a környékről, a hátrányos helyzetű fiatalok életkörülményeiről, problémáiról
- játékos programok, amikhez a periférián élő gyerekek nem vagy alig juthatnak hozzá: számháború, szokásvásár (családi hagyományok csereberéje, különböző népek szokásainak megismerése), kötélpálya, mézeskalácsház (különleges díszlet-játszóház), kalandjátékok, vízipisztoly csata, maffia játék, óriás kirakó, labirintus
-    24 órás meseolvasás
- foglakozások napja, ahol különböző hivatások képviselőivel találkozhatnak és ismerkedhetnek meg a hátrányos helyzetű gyerekek. Célunk motiválni őket és segíteni eligazodni a pályaválasztás területén.

 III. Utánkövetés: 2013 szeptember - december

Az iskolaidő kezdetével folytatjuk az Élmény Kommandó tevékenységét, a kitelepüléseket, a már bevonzott középiskolás önkénteseinkkel.
Párbeszédeket kezdeményezünk arról, hogy milyen módon tudnánk még több gimnazistát bevonni a már nálunk önkénteskedő diákok aktív részvételével, segítségével és, hogy meglátásuk szerint milyen tevékenységek vihetnék előbbre az Élmény Kommandó munkáját, milyen fejlesztésekre, programokra lenne szüksége a hátrányos helyzetű területeken működő együttműködő partnereinknek és célcsoportjuknak.

FLP eredmény

2012. december

Megérkezett az eredmény, hogy az Élmény Kommandóra beadott Fiatalok Lendületben Program pályázatunk nyert!

A pályázatot még az akkor alakulóban lévő Élménylelő Ifjúsági Egyesület, mint informális csoport adta be. Decemberre, tehát még a 2012-es évben a szervezetet is bejegyezte a bíróság.


Keleti Város RACE 2. - Hősök tere, György-telep


2012 októberében kezdtünk el munkálkodni a Keleti Város RACE második állomásán, eseményén.

Ezúttal György-telepet lepték el a „Láda-Ladák” és ezúttal a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Nevelők Háza Egyesület, azon belül is a Baranya Megyei Esélyteremtési, Család és Önkéntes Ház voltak a partnereink, segítőink!

Ezúttal már októberben megkezdtük a felkészülést. Minden szombaton részt vettünk a Máltai Szeretetszolgálat által fenntartott Jelenlét közösségi házban, hogy megismerkedjünk a környékbeli gyermekekkel.  Viszont mikor eljött az első programnap még több srác várakozott a kezdésre, mint amennyivel addig megismerkedtünk. Nagy öröm volt számunkra, hogy sikerült így elterjeszteni a KVR hírét és ilyen sokakat érdekelt, hogy mit is fogunk csinálni.
Helyhiány és az időjárási viszonyok miatt ezúttal nem egymást követő négy nap rendeztük meg a programot, hanem öt egymást követő szombaton voltunk a gyerekkel.

Első nap egy izgalmas csapatépítő napot tartottunk. Az ötfős csapatoknak két-két segítőjükkel közösen egy buszt kellett építeniük. Mindegyik csapat borítékban kapta meg a küldetését, hogy a busznak melyik részét kell elkészíteniük. A papírmasé buszt egy leendő láda-autó alvázára erősítettük, amit ízelítőként a végén minden gyerek kipróbálhatott egy csúszás erejéig.
Második nap elején a csapatok nevet választottak maguknak, zászlót készítettek és indulót költöttek. Csapatok: Kalóz Katicák, A máltai jófiúk, Minta mókusok és a Scooby csapat.

Azután pedig a már jól ismert és közkedvelt média nappal folytattuk. Ezúttal három kategóriában készültek remekművek: ovis, sulis és felnőtt. Az ovisok egy érdekes kísérleti filmet készítettek a Mikulásnak éneklő állatkákról, a sulis mezőnyben két csapat is indult; az egyikük Shrek kalandjait elevenítette meg, a másik banda pedig a kalózok és katicák saját történetét mesélte el. A felnőtt csoport azért került ebbe a kategóriába, mert ebben a csapatban több volt a felnőtt segítő. Ők egy szövevényes rabló-pandúr történetet elevenítettek meg.

Harmadik nap Indiana Jones nyomába eredtek a csapatok; átverekedték magukat mocsáron, hatástalanítottak bombát, aknamezőn gázoltak át és közös erővel jutottak át egy palló segítségével a végső kihíváshoz, a nagy pókhálóhoz. Ezen is átjutottak közös erővel. Mikor visszaértek a kalandról már várta őket az újdonsült Mozi és a világpremier a múl héten készült videókból.
Negyedik nap már az autókat építettük, amíg ránk nem sötétedett. Ezúttal vastag hungarocell lapok is a karosszéria részét képezték és volt igazi első-hátsó világítása minden autónak.
Ötödik nap a csapatok megmérkőztek egymással egy különleges versenypályán. A pálya minél jobb idő alatt történő teljesítéséhez csapatmunkára volt szükség, mivel felváltva kellett lesiklani az izgalmas, de veszélytelen akadályokkal tarkított versenypályán. A gyorsaságon kívül a zsűri az autók külsejét is pontozta. Ezúttal a Zsolnay Kulturális Negyed Pirogránit Udvarában volt szerencsénk megrendezni ezt a nagyszerű versenyt. Ezúton is szeretnénk megköszönni!


Megtetszett 2. és Fiatalok Lendületben Program


2012. október

A Menedék Civil Szövetségen belül éppen alakulóban volt legújabb szervezetünk, melyet pont azzal a céllal hozunk/hoztunk létre, hogy az ifjúsággal foglalkozó, a felkereső ifjúsági munkát a Menedékben önkénteskedő fiatal, aktív és kreatív egyetemistákkal, gimnazistákkal közösen hívtuk életre. A szervezet kiemelt célja a fiatalok közösségi életének, közösségi élményeinek támogatása, és a képességfejlesztés, különös tekintettel a hátrányos helyzetű gyermekekre. Hiszünk abban, hogy mindenkiben fantasztikus tehetség rejlik, csak esélyt kell neki adni, hogy a felszínre kerüljön. Ezért igyekszünk minden közelünkbe kerülő gyermekre maximális figyelmet és türelmet fordítani és minden esélyt megadni neki, hogy felfedezhesse a benne rejlő kreativitást.
Önkéntesek minél szélesebb körben történő bevonásával szeretnénk a fiatalokat, kortársainkat az aktív társadalmi részvételre ösztönözni és megmutatni nekik a tettek teremtő erejét. Nálunk az önkéntesek vagy szakmai gyakorlatosok nem kávét főznek és postára szaladgálnak, hanem aktívan részt vehetnek programjainkban, sőt, saját elképzelésüket, ötleteiket is megvalósíthatják.

Az alakulóban lévő egyesület tagjai időközben sokan lettek, mivel egyre többen érkeztek szövetségünkbe, azzal a szándékkal, hogy nálunk szeretnék teljesíteni a gyakorlatukat, és a többség a gyakorlati idő lejárta után is maradt és önkéntesként dolgozott a Szövetségben. 

Az Élmény Kommandó ötlete egyre több embernek jutott a tudomására és az ötfős megvalósító csapat immár 10 főre nőtt.

Elhatároztuk, hogy az október 1-ei Fiatalok Lendületben Program pályázatra beadjuk az Élmény Kommandó tervezetét, ötletét konkrét programmá formálva.  

Keleti Város RACE


A program rövid összefoglalása:
A Keleti Város RACE egy komplex, projektpedagógián alapuló képességfejlesztő program, elsősorban hátrányos helyzetű gyermekek, fiatalok számára.
Időtartam: 4-5 nap
Korosztály: elsősorban általános és középiskolás iskolás, de bevonhatók óvodások is
Értékek: felismerni fontosságát a közösségi cselekvés, elsajátítani egyszerű, közösen végezhető szabadidős programokat, játékokat, módszereket.
Fejlesztett képességek: együttműködő készség, csapatmunka, kreativitás, képzelőerő, vizuális és digitális kompetenciák

A programot kitaláló és lebonyolító szervezet:
A Menedék három civil szervet összefogása: Az Emberség Erejével Alapítvány, a ZöFi Pécs és az Élménylelő Ifjúsági Egyesület. A szervezetek különböző témákkal foglalkoznak (erről bővebben a Szervezetek menüpont alatt), közös jellemzőjük azonban, hogy mindannyian a fiatalokat határozzák meg célcsoportként.
Küldetésünk, hogy a tapasztalati tanulást és az esélyegyenlőséget szem előtt tartva minél szélesebb körben elterjesszük az aktív cselekvés erejét. Ezt három színtéren tesszük.
1.       Folyamatosan jelen vagyunk Pécs egyes szegregátumaiban (Gyárváros, Hősök tere) és programokat szervezünk az ott élő fiataloknak és hátrányos helyzetű gyermekeknek. Célunk, hogy a gyerekeknek sok olyan élmény alapú aktivitásban legyen részük, amelyek segítik közösségük és saját fejlődésüket is.
2.       Érzékenyítő foglalkozásokat tartunk több pécsi civil szervezettel összefogva (Baranya Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház, MásKépMás Esélyegyenlőség Emberközpontú Szemlélettel Közhasznú Alapítvány) és egyénileg is, iskolákban, oktatási intézményekben. Ezek a foglalkozások olyan interaktív műhelyek, ahol a résztvevőkkel nem-formális nevelési eszközök segítségével kommunikálunk olyan témákról, mint például a mélyszegénység, kisebbségek helyzete, negatív megkülönböztetés, stb.
3.       Ösztönözzük a társadalmi aktivitást önkéntesek fogdásán keresztül. A hozzánk érkező gimnazista, egyetemista vagy akár már munkavállaló önkéntesek és szakmai gyakorlatosok programjaink aktív résztvevői, segítői, így saját élményekhez jutnak és tapasztalatokat szereznek különböző témákban.

A Keleti Város RACE program megvalósításáért jogilag Az emberség erejével Alapítvány nyújt hátteret.
Az emberség erejével – CUM VIRTUTE HUMANITATIS Alapítvány

Az emberség erejével – CUM VIRTUTE HUMANITATIS Alapítvány 2006-ban alakult, fiatalok kezdeményezéseképp. Elsődleges célunk a társadalmi befogadás, kohézió erősítése, ehhez legfőbb eszközünknek az emberi jogi nevelést tekintjük. Működésünk során olyan eszméknek biztosítunk teret, mint az előítéletek ledöntése, a fiatalok önismerete, a diszkrimináció csökkentése, az aktív állampolgárság, a demokrácia és az önkéntesség. Elsődleges célcsoportunk a gyermek és fiatal korosztály, módszereinkben kiemelten fontosan kezeljük a kortárs hatást. Tevékenységeink között van nem-formális nevelési tevékenység, felkereső ifjúsági munka és érzékenyítő programok, kampányok szervezése.

A név eredete:
Pécs keleti városrészét leszakadó, perifériára szorult helyszínnek tartják, munkalehetőség, biztonságos élet, kényelem nélkül, ahol jellemző az elszegényedés és az ahhoz kapcsolódó jelenségek (erőszak, uzsorások, adósságspirál, stb.). A városrészben a szabadidős tevékenységek nem kielégítettek, művelődési intézmény, közszolgáltatási szabadidőközpontot keveset találni. Olyan intézményesített helyszín pedig, ahol a fiatalok szabadidejüket hasznosan el tudnák tölteni hétköznap és a hétvégéken napközben is, szakemberek felügyelete mellet, pozitív életvezetési példákat látva, szinte egyáltalán nincs. Márpedig a fiatalok egészséges fizikai és szellemi fejlődéséhez az ilyen másodlagos szocializációs színterek elengedhetetlenek lennének.

Ezen a területen tevékenykedik aktívan a Menedék immár harmadik éve. A Keleti Város RACE most kerül majd másodszor megrendezésre ebben a városrészben, és tervezzük további alkalmak megvalósítását is. Későbbiekben szeretnénk egy nagyobb szabású eseményt is megvalósítani, amikor a keleti városrész különböző szegleteiben élő gyermekek szerveznek egy-egy csapatot és vesznek részt a versenyen.

A programról részletesen:
A gyerekek négy részből álló programon vesznek rész, melynek témakörönkénti lebontása van.
1.      Az első nap csapatépítő feladatokat csinálunk, ahol ön- és társismereti feladatokat, kalandokat használunk a csoportkohézió megalapozására. Önismereti része abban mutatkozik meg, hogy bizonyos feladványokat milyen módon oldanak meg, hogyan reagálnak rá saját magukon kívül társaik is. Ez nagyban hozzájárul fejlődésükhöz.
2.      A második napon a modern média kínálta önkifejezési lehetőségeket mutatjuk meg a gyerekeknek. Megtanulják kezelni a fényképezőgépet, videó kamerát, kipróbálhatják milyen kamera előtt állni, szerepelni, emellett kreativitásukat is kibontakoztathatják, saját történeteik megírásán és megvalósításán keresztül. Az elkészült anyagokat pedig csak másnap, a harmadik napon tekinthetik meg.
3.      Ekkor kezdik meg a láda autók építését is, mely nem kis stratégiai és ügyességi feladat. Ezek a kisautók leginkább egy gokarthoz hasonlítanak. Olyan képességeiket kell használniuk a résztvevő gyerekeknek, melyeket valószínűleg eddig még nem helyeztek előtérbe, nem hoztak magukban felszínre. Itt ismét megmutatkozik a csapatmunka jelentősége. Ennél a munkánál derül ki igazán, hogy mennyire is volt sikeres, hasznos az első, csapatépítő nap.
A láda autók építése egy az USA-ból hozott tréning módszer. A résztvevők első lépésben egy előre legyártott, ám darabjaira szedett kisautó vázat szerelnek össze, melyre aztán második lépésben újrahasznosított karosszériát építenek. A karosszériát a csapat tagjai közösen álmodják és tervezik meg.
4.      A végső nagy jutalom pedig akkor teljesedik ki igazán, mikor zárásként kipróbálhatják az általuk, saját kézzel épített kocsikat egy izgalmas akadály-versenypályán. Ez egy olyan élmény marad számukra, melyet reményeink szerint sosem felejtenek el.

Hősök tere, György-telep és környéke

Ez a térség Pécs határában, külvárosi szegregátumként él, hátrányos helyzetű, létminimum alatt élő gyerekekkel és családokkal. A gyerekek továbbtanulási aránya rendkívül alacsony, a tartós munkanélküliség hatalmas méreteket öltött. A most felnövekvő nemzedéknek egyre nagyobb lemaradásai vannak, hátránnyal indulnak a „belvárosi” iskolákba járó gyerekekhez képest. Ezek a fiatalok nemhogy a bennük rejlő  képességeiknek, kreativitásuknak megfelelő iskolákba nem jutnak el (és veszítik el ők is, és a többségi társadalom is a bennük rejlő kreativitásban rejlő erőt), hanem minimális az esélye annak is, hogy bárhol továbbtanuljanak és egyáltalán elhelyezkedjenek a munkaerőpiacon.
Nagy a veszélye annak is, hogy újratermelődnek azok a struktúrák, melyek hosszú időre konzerválják a mélyszegénység állapotát.  Az itt élő nők és kamaszkorú, esetenként még a helyi iskolába járó lányok néha prostitúcióra kényszerülnek. Virágzik az uzsora-kamat rendszer, és gyakoriak a maffiák közti összetűzések, a nyílt utcán, vagy az ajtók mögötti erőszak.  Egyre nagyobb probléma a droghasználat: Mivel az itt élő gyerekek és fiatalok szegények, a legolcsóbb és a szervezetet leggyorsabban romboló kábítószereket használják.

A területen több szociális szervezet is tevékenykedik. A Máltai Szeretetszolgálat –Jelenlét Programja és az INDIT Közalapítvány –Tér Közösségi Szolgálata. Ezek a szervezetek évek óta végeznek a nehéz terepen szociális segítő munkát, heroikus küzdelmet folytatva az ott élő családokért és gyerekekért. Tevékenységük szinte mindenre kiterjed: a drog prevenció, addiktológiai tanácsadás, tűcsere-program, szociális ügyintézés, óvszer-osztás is munkájuk részét képezi. A Máltai Szeretetszolgálat munkája ugyanilyen széleskörű: a legtágabban értelmezett szociális ügyintézéstől kezdve, a gyerekekkel való célirányos foglalkozásokon át, a telep zárt világából kifelé vezető, a szabadidő hasznos eltöltésére irányuló foglalkozásokig.






2013. január 14., hétfő

Megtetszett 1. (indikátor növekedés)

2012. július

A célok megfogalmazása után 5 önkéntes csatlakozott a kezdeményezéshez a Menedék és Az emberség erejével Alapítvány állandó önkéntesei közül.

Hogyan tovább? Jött a kérdés.

Elhatároztuk, hogy az ősz folyamán megszervezzük az Élmény Kommandó első bevetését, Pécs keleti városrészében. Egy számunkra igen kedves élménypedagógiai programunkat választottuk.
A Keleti Város RACE elnevezésű közösség- és készségfejlesztő programunkat tavasszal már megvalósítottuk   Gyárvároson, az ottani közösségi terünket rendszeresen látogató gyerekekkel. Úgy döntöttünk, hogy ezúttal messzebbre, ismeretlenebb terepre merészkedünk. Hősök terét és György - telepet vettük célba. Néhányan már dolgoztunk ezen a területen, vagy dolgoztunk más közösségi terekben, programokon a környékbeli gyerekekkel, de csapatként először terveztünk itt dolgozni.

Az Élmény Kommandó által kitűzött célok


Célok megfogalmazása 2012. júniusában
Az Élmény Kommandó célja kettős.

1. A középiskolások bevonásával célunk, hogy a középosztálybeli fiatalok és a hátrányos helyzetű gyerekek között kapcsolatot alakítsunk ki, fejlesztve a helyi közösséget és a gyerekek képességeit, társas kapcsolatait. Célunk egy olyan tevékenységi keret biztosítása az önkéntesen bevont fiataloknak, melyben megvalósulnak nem-formális tanulási eszközök (beszélgetések, problémák megvitatása, értékelése, kötetlen hangnemben), a problémák lokalizálása, megértése, majd ezek után az aktív részvétel erősítése, a saját programok megvalósítása és az interkulturális tanulási folyamat.
Rendkívül lényegesnek tartjuk, hogy olyan közösségben tudjanak tevékenykedni a bevont fiatalok, ami biztonságot és támogatást nyújt, képesek legyenek ebben a közegben kibontakozni, önálló módon, a saját kreatív energiákat felhasználva reagálni társadalmi kérdésekre, és olyan tapasztalatokra tegyenek szert, amit munkaerőpiacon is kamatoztatni tudnak úgy, hogy nem veszítik el a társadalmi aktivitás igényét. Az Élmény Kommandó tevékenységébe  bevont fiatal önkéntesek a saját kompetenciájukhoz, kíváncsiságukhoz mérten ösztönözzük a társadalmi aktivitásra, véleményalkotásra, oly’ módon, hogy közösségben dolgozhatják fel ezeket a kérdéseket (tréningeken, programokon keresztül). Lényegesnek tartjuk, hogy a résztvevők az általunk megalapozott keretekre építve, saját erőből fejlesszék tovább a tevékenységeiket, értelmezzenek társadalmi és környezeti problémákat, aktivizálják magukat és akár a környezetükben élő személyeket is.


2. A szegregált területeken, szegény körülmények között élő gyermekeknek pedig lehetőséget és teret szeretnénk adni , hogy képességeiket fejleszthessék a közösségi, nem-formális tanulási folyamatokon keresztül. Ennél a célcsoportnál három fő célkitűzésünk van:
• A program célja, a benne résztvevő, lelki egészség szempontjából rizikócsoportba sorolható gyerekek és serdülők pszichoszociális rehabilitációjára és szociókulturális stabilitásának megvalósítása, illetve a gyerekek megfelelő kompetenciákkal történő felruházása a sikeres társadalmi integráció érdekében.
• Biztonságos fejlesztő és terápiás közeg kialakítása a programba bevont gyerekek és serdülők számára, ahol a rehabilitáció, a stabilizálás és a kompetenciafejlesztés megvalósul, szakemberek bevonásával.
• A jövőbeli hosszú távú közös munka megalapozása. Cél az is, hogy az Élmény Kommandó ideje alatt megismert és foglalkoztatott gyerekeket becsatornázzuk szervezetünk rendszeres klubéletébe, foglalkozásaiban, műhelyeibe, így teremtve lehetőséget számukra a folyamatos készségfejlesztésre. Ez számunkra is nagyon fontos, mert hiszünk abban, hogy a folyamatos kapcsolat és lehetőségek nyújtanak leginkább segítséget a célcsoportunkba tartozó fiataloknak.